Łazienki dla osób starszych

 

Armatura łazienkowa Kraków bateria termostatyczna Ograniczona sprawność motoryczna jest najistotniejszą przeszkodą, która utrudnia osobom starszym wygodne życie i korzystanie z łazienki. Ważne jest również zagwarantowanie maksymalnego poziomu bezpieczeństwa. W artykule opisujemy, jak przystosować łazienkowe wnętrza na potrzeby osób starszych, tak aby codzienne korzystanie z łazienki nie sprawiało im problemów.

W dniu 15 czerwca obchodzimy każdego roku Światowy Dzień Praw Osób Starszych. Jest to   pretekst do podejmowania dyskusji na temat ułatwień, które mogą zapewnić komfort funkcjonowania seniorów oraz bezpieczeństwo. Z danych Europejskiego Stowarzyszenia na Rzecz Zapobiegania Wypadkom i Promowania Bezpieczeństwa wynika,że aż 47% wypadków z udziałem osób powyżej 60-tki ma miejsce w domu. Do najczęstszych przyczyn kontuzji zalicza się w głównej mierze upadki. Oprócz możliwych zaburzeń równowagi, główna przyczyną są śliskie powierzchnie i zachlapania. Aby uniknąć ryzyka warto zastanowić się nad wyposażeniem łazienki w urządzenia i akcesoria ułatwiające korzystanie dla osób starszych. Co może być pomocne?

Zamiast wanny funkcjonalna kabina prysznicowa
Armatura_deszczownia_z_bateria Dużym ułatwieniem dla seniorów jest możliwość siedzenia podczas kąpieli. Dlatego dość częstym wyposażeniem łazienki jest wanna, zaopatrzona w specjalne podwyższenie. Nie należy zapominać, że obok komfortu, zakup tego typu akcesoriów niesie za sobą trudności związane z wchodzeniem i wychodzeniem. Lepszą alternatywą może okazać się prysznic, w którym tradycyjny brodzik zastąpiony jest odpływem w posadzce. Usunięcie wysokiego progu ułatwia poruszanie się osobom korzystających z pomocy chodzików, a dzięki umieszczeniu w niej siedziska, ograniczamy ryzyko związane z zaburzeniem równowagi. – W kabinach, gdzie zasadniczą rolę odgrywa dostosowana do potrzeb seniorów duża przestrzeń, zastosowanie znajdą natryski typu deszczownia – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Dzięki szerokiemu strumieniu wody i możliwości dowolnej regulacji jego kąta padania, zapewniają one bezproblemową obsługę i dostosowanie funkcjonowania zgodnie z przyzwyczajeniami użytkownika. Dodatkowo, ustawienie natrysku od lekkiej mżawki po intensywne strugi pełni funkcję masażu wodnego, który ma pozytywny wpływ na krążenie krwi i rozluźnienie spiętych mięśni – dodaje.
Ochrona przed oparzeniem
Zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa jest także możliwe dzięki dobraniu odpowiedniej armatury. Wysoką funkcjonalnością charakteryzują się baterie termostatyczne. Eliminują one ryzyko przypadkowego poparzenia, wynikającego ze złej regulacji strumienia. Funkcja zapamiętywania  ustawień zapewnia ochronę przed zbyt wysoką temperaturą wody oraz przyczynia się do oszczędności wody i energii. Decydując się na zakup takiej baterii, koniecznie trzeba zwrócić uwagę czy jest wyposażona w inne funkcje, takie jak przycisk przeciw-oparzeniowy, uniemożliwiający przypadkowe zwiększenie temperatury powyżej 38°C. Armatura termostatyczna sprawdza się zarówno w przypadku zwykłych natrysków, a także deszczowni czy kolumn. W przypadku modeli stosowanych do umywalek, dobrym pomysłem są baterie bezdotykowe. Nie wymagają one regulacji intensywności i temperatury strumienia przy pomocy tradycyjnych uchwytów.
Bezpieczeństwo na wyciągnięcie ręki
Dostosowanie małej łazienki do wymagań osób starszych jest możliwe przez wdrożenie kilku prostych rozwiązań. – W miejscach, w których poruszanie się sprawia największą trudność, czyli na przykład przestrzeń przed kabiną prysznicową lub przy umywalce czy misce sedesowej, warto zamontować specjalne uchwyty – podpowiada Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Elementy takie są dostosowane do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych. Stanowią one duże ułatwienie przy siadaniu i wstawaniu oraz utrzymywaniu równowagi. Ważne jest również, aby akcesoria takie jak stojaki na papier toaletowy, mydelniczki czy półka na kosmetyki były zamontowane na stałe w ścianie, na dogodnej dla osób starszych wysokości – dodaje. Ograniczymy w ten sposób konieczność schylania się i sięgania po przybory. Ważnym elementem wyposażenia łazienki seniora są również maty antypoślizgowe, które umieszcza się wewnątrz kabiny a także bezpośrednio przed nią. Bezpieczeństwo zapewniają także płytki podłogowe w klasie antypoślizgowej –  wyposażone w specjalne żłobienia lub wypukłe wzory.

Tags:

 
 

Poleć znajomemu

 

Dodawanie komentarzy wyłączone

-->