Uchwyty i siedziska, czyli wsparcie w łazience
Problem bezpieczeństwa i wygody użytkowania staje się szczególnie istotny, jeśli w domu są także osoby starsze lub niepełnosprawne. Uchwyty i siedziska pomogą poczuć się bezpiecznie i stabilnie we własnej łazience.
Dla wszystkich osób obciążonych niedyspozycjami ruchowymi, samodzielność przy codziennej higienie jest bardzo istotna. Zaprojektowana w przemyślany sposób łazienka ułatwi osobom starszym i niepełnosprawnym korzystanie z armatury sanitarnej. Usunięcie wszelkich barier architektonicznych oraz instalacja specjalnych uchwytów i siedzisk, zapewni im maksymalny komfort i bezpieczeństwo.
Uchwyty przyścienne
Dzięki nim osoby niepełnosprawne i starsze będą mogły poczuć się pewnie podczas samodzielnego korzystania z łazienki. Ich odpowiednie rozmieszczenie w okolicy armatury pozwoli na komfortowe i bezpieczne użytkowanie umywalki, prysznica, wanny czy sedesu.
W zależności od rozmiarów łazienki, miejsca montażu i pełnionej funkcji, do wyboru mamy dwa rodzaje akcesoriów o różnych wymiarach. Pierwszą grupę stanowią tradycyjne barierki w formie równoległych do ściany drążków, o długości 30, 45 lub 60 cm. Stosowane są najczęściej przy wannach, aby ułatwić kąpiel.
Drugim rodzajem jest uchwyt przyścienny składany. Umieszczony w okolicy np. sedesu umożliwia komfortowe korzystanie z sanitariatu, nawet osobom na wózkach inwalidzkich. Składana barierka pozwala jednocześnie oszczędzić miejsce w pomieszczeniu.
Siedziska
Zapewnienie wygody i bezpieczeństwa choremu to przede wszystkim umożliwienie mu stabilnej pozycji podczas kąpieli. Niezależnie, czy łazienka wyposażona jest w wannę czy w kabinę prysznicową, możemy za pomocą specjalnych akcesoriów ułatwić korzystanie z nich osobom niepełnosprawnym.
Prezentowane tu zdejmowane siedzisko wannowe wykonane jest z tworzywa sztucznego ABS w kolorze białym. Umożliwia swobodną regulację w zakresie od 73 do 88 cm i dostosowanie go do wymiarów wanny.
Z kolei stabilne, składane siedziska przyścienne, montowane są na stałe w kabinie prysznicowej. Zaprojektowane zostały, aby zapewnić maksymalny komfort, a jednocześnie nie ograniczać miejsca. Akcesoria dostępne są w wykończeniu drewnianym oraz plastikowym.
Planując wyposażenie łazienki pamiętajmy, że jako miejsce szczególnie intymne, powinna zapewniać maksymalny komfort i umożliwiać osobom chorym jak największą samodzielność.